Może się okazać, że w miarę rozwoju choroby zwykłe, codzienne czynności zaczynają sprawiać kłopoty i coraz trudniej jest je prawidłowo wykonać. Przystosowanie się do zmian nie jest łatwe i nie trwa krótko. Jest to powolny, ciągle zmieniający się proces, postępujący zgodnie z rozwojem choroby. Ale tylko od chorego zależy, czy będzie chciał stawić czoła tym narastającym trudnościom - może wiele sam uczynić w tym kierunku. Nie należy starać się na siłę wrócić do stopnia sprawności, jaki był przed chorobą -przy systematycznym leczeniu i rehabilitacji - wszystko przyjdzie z czasem, choć może okazać się niemożliwe odzyskanie całkowitej sprawności - należy starać się wtedy wykorzystać swój czas i energię na przystosowanie do zmian w trybie życia. Warto prosić o pomoc, jeśli jest ona potrzebna. Nie wolno mieć pretensji do swojego organizmu, jeśli nie działa tak, jak potrzeba. Trzeba pamiętać, że nie tylko choroba zmniejsza sprawność fizyczną, z każdym dniem człowiek starzeje się i stopniowa utrata sił witalnych i sprawności jest nieuchronnym procesem, który dotyka każdego człowieka.

Chory z przewlekłą chorobą reumatyczną wymaga stałej opieki lekarskiej, ale głównie od niego samego zależy, na ile pozwoli chorobie zmienić jego życie prywatne i zawodowe, w jaki sposób poradzi sobie z problemami, jakie niesie choroba. Wiele korzystnych zmian i usprawnienie prac domowych można osiągnąć najczęściej niewielkim kosztem. Czasem istnieje szansa wykorzystania możliwości nieuszkodzonych stawów zamiast zniszczonych. Nierzadko można zastosować odpowiednio skonstruowane przyrządy i urządzenia będące w szerokiej sprzedaży, albo w sklepach rehabilitacyjnych, lub tworzone na zamówienie (dostosowane do konkretnych potrzeb), umożliwiające zastąpienie czynności upośledzonego stawu. Dużo zależy od własnej inwencji i pomysłowości, i tylko od chorego zależy, w jaki sposób dostosuje swoje mieszkanie i miejsce pracy tak aby korzystanie z niego sprawiało jak najmniej wysiłku i zajmowało jak najmniej czasu. Poniżej podano przykłady sposobów adaptacji niesprawnych kończyn do prac i obowiązków domowych i zawodowych.

Przedmioty, które mogą być wykorzystywane przez osoby niesprawne:

 • kule, laski, trójnogi, balkoniki,
 • wózki, specjalne łóżka,
 • poręcze montowane w toalecie i przy biurku, których można uchwycić się przy wstawaniu,
 • wkładki antypoślizgowe do wanny lub pod prysznic,
 • odpowiednie uchwyty do kluczy, nasadki na długopisy,
 • łyżki do butów,
 • ściereczki do zmywania, gąbki do mycia ciała,
 • specjalnie przystosowane sztućce,
 • otwieracze do konserw,
 • wysokie stołeczki do prowadzenia prac na siedząco (np. zmywania),
 • noże ze specjalną rączką,
 • miksery zamiast obieraczek do warzyw,
 • podstawki pod książki,
 • duże uchwyty (zamiast małych).

Czynności, które można modyfikować:

 • noszenie przedmiotów (oburącz),
 • kąpiel,
 • obracanie kluczem,
 • ubieranie się,
 • zakładanie / zdejmowanie butów, skarpet,
 • mycie zębów, czesanie włosów,
 • noszenie zakupów oburącz,
 • obieranie warzyw
 • krojenie,
 • otwieranie puszek i konserw,
 • podnoszenie przedmiotów z podłogi,
 • sprzątanie,
 • przenoszenie rzeczy, pisanie,
 • prace ogrodnicze,
 • chwytanie przedmiotów,
 • wstawanie z łóżka.


Czasem zachodzi potrzeba przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osoby chorej. Obecnie wiele osób wstydzi przyznać się do choroby, obawiając się utraty pracy i woli cierpieć w milczeniu, czyniąc olbrzymie wysiłki celem zamaskowania swojej niesprawności. Nie należy tak postępować, tym bardziej, że często choroba postępuje i prędzej czy później prawda wychodzi na jaw. Należy szczerze porozmawiać z przełożonymi, oczekując od nich zrozumienia, wsparcia i pomocy w tym zakresie (często niewielkim kosztem).

Odżywiaj się prawidłowo - tzn. dbaj o różnorodność diety, unikaj spożywania nadmiernej ilości tłuszczów i cukru, słodyczy. Jedz dużo warzyw, owoców, białego mięsa, ryb, produktów mlecznych i zbożowych. Pamiętaj, aby utrzymać wagę ciała w granicach normy, być może będziesz musiał schudnąć, aby zmniejszyć obciążenie stawów. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zasięgnij porady lekarza albo dietetyka.

Niektóre potrawy czy produkty mogą u części osób chorych na zapalenie stawów pogorszyć przebieg choroby. Jeśli stwierdzisz, że jakiś pokarm wyraźnie Ci nie służy, nie wahaj się przed odstawieniem go. Niewątpliwie sposób odżywiania się jest nierozerwalnie związany ze stanem zdrowia, ale szczegółowy wpływ pokarmu na poszczególne choroby reumatyczne nie jest znany (oprócz dny moczaneowej).

Sztywne stawy, które nie są ćwiczone, sztywnieją jeszcze bardziej. Ćwiczenia zapobiegają temu zjawisku, a także zmniejszają stopień ich zesztywnienia. W wielu łagodnych przypadkach przewlekłych chorób stawów, ćwiczenia odgrywają kluczową rolę w procesie leczenia. Prawidłowe ćwiczenia zmniejszają ból, napięcie mięśniowe, ale źle dobrane lub wykonywane mogą pogłębić uszkodzenie stawu i pogłębić dolegliwości. Jak już wspomniano, część ćwiczeń można wykonywać w domu. Jeśli stawy są bolesne, obrzęknięte, ucieplone, wskazany jest bezwzględny spokój. Najlepiej zaprzestać na ten czas wykonywania ćwiczeń, albo wykonywać je w stopniu minimalnym. Bardzo ważna jest ciągłość, regularność i systematyczność wykonywanych ćwiczeń. Tylko dzięki nim można zachować sprawność fizyczną i dobrą ruchomość stawów. Jeśli istnieje taka możliwość, warto przyłączyć się do grupy osób ćwiczących razem. Wykonywanie ćwiczeń w grupie lepiej wpływa na systematyczność i stymuluje do pełniejszego wysiłku.

Staraj się zachować spokój i odprężenie psychiczne. Możesz z tym celu nauczyć się korzystać z odpowiednich technik relaksacyjnych (np. jogi, ćwiczeń oddechowych). Myśl pozytywnie. Wiara w sukces i optymistyczne podejście do życia jest podstawowym czynnikiem warunkującym skuteczne radzenie sobie z problemem. Choroba może budzić niepokój, lęk, przygnębienie, depresję. Próbuj odnaleźć źródło złych uczuć. Nie wszyscy potrafią poradzić sobie z tymi emocjami. Dlatego, jeśli uważasz, że potrzebujesz wsparcia psychicznego - poszukaj osób, które wspomogą Cię w trudnej chwili - może to być rodzina, przyjaciele, inny chory, lekarz, psychoterapeuta lub psycholog. Znajdź kogoś, kto Cię cierpliwie wysłucha - jeśli wyrzucisz z siebie gniew i żal, choroba może stać się mniej straszna i przygnębiająca. Czasem frustracja jest tak wielka, że sama psychoterapia nie wystarcza - nie wstydź się wtedy zwrócić o pomoc do lekarza - być może potrzebujesz środków farmakologicznych pomagających zwalczyć problemy związane ze sferą psychiczną. Problemy natury socjalno-bytowej możesz rozwiązać sam, ale masz także możliwość i prawo skorzystania z usług służb socjalnych. Pracownicy socjalni i środowiskowi dysponują dużym doświadczeniem i często posiadają gotowe rozwiązania zaistaniałych problemów.

Oto kilka rad na koniec, przydatnych w kontaktach z lekarzami:przed wizytą u lekarza, zastanów się lub zapisz sobie to, o co chciałbyś go zapytać. Unikniesz w ten sposób powtórnej wizyty, wyjaśniającej to, czego nie zdążyłeś wyjaśnić poprzednim razem,jeśli nie rozumiesz informacji przedstawianych przez lekarza, nie obawiaj się poprosić o dodatkowe wyjaśnienia. W końcu jesteś laikiem i nie musisz znać całej fachowej terminologii,staraj się wyjaśnić wszystkie nurtujące Cię problemy i pytania. Niewiedza przynosi często znacznie więcej szkód niż prawda. Czasem nawet lekarz nie zna odpowiedzi na postawione przez Ciebie pytanie, ale może to oznaczać, że taka odpowiedź po prostu jeszcze nie istnieje,jeśli należy Ci się sprzęt rehabilitacyjny, ale nie otrzymałeś go, uprzejmie, ale stanowczo poproś o wyjaśnienie zistaniałej sytuacji,jeżeli wydaje Ci się że leczenie, któremu zostałeś poddany, nie skutkuje, niezwłocznie zawiadom o tym lekarza. Upewnij się co do efektów, jakie powinny być spowodowane konkretnym leczeniem,pamiętaj, że lekarze to także ludzie. Często są zabiegani, nie wszyscy potrafią jasno wytłumaczyć choremu jego wątpliwości. Staraj się rozmawiać w sposób rzeczowy i spokojny, pomoże to obydwu stronom w osiągnięciu porozumienia,w razie wątpliwości masz prawo zasiegnąć opinii innego specjalisty,pytaj, pytaj, pytaj...

 

Żylaki, to potoczna nazwa przewlekłej niewydolności żylnej. To nadmierne poszerzenie żył niesie ze sobą duże zagrożenie. Objawiają się widocznymi wypukłościami, zgrubieniami i przebarwieniami żył, które widać przez skórę. Najczęściej występują na nogach, jednak zdarzają się także żylaki odbytu i przełyku. Istnieje wiele teorii dotyczących przyczyn powstawania żylaków. Wymienia się niewydolność zastawek żył oraz osłabienie ściany żylnej.

Zastawki otwierają się kiedy krew płynie w górę i zamykają, gdy ta chce opaść. Kiedy jednak dochodzi do poszerzenia ścian żył, zastawki się nie domykają, krew się cofa i powstaje nadciśnienie, które powoduje że żyły poszerzają się. Tak powstają żylaki. Według lekarzy do powstania żylaków przyczynia się wiele czynników. Między innymi uwarunkowania dziedziczne. Powstawaniu żylaków sprzyja także tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy (długie przebywanie w pozycji siedzącej utrudnia przepływ krwi), płeć (kobiety chorują częściej), a także sposób odżywiania.

Żylaki są chorobą nieodwracalną, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. By zapobiec powstawaniu żylaków należy regularnie uprawiać sport. Gdy masz siedzący tryb pracy, staraj się robić przerwy na gimnastykę, wystarczy kilka minut. Kiedy pojawią się pierwsze zmiany, należy zrezygnować z korzystania z saun, solariów i gorących kąpieli. Przeciw żylakom działa również odpowiednia dieta, bogata w błonnik pochodzący ze świeżych warzyw i owoców. Także duża ilość wypijanych płynów (1,5-2 litrów na dobę). Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów i wyeliminować palenie papierosów.

Każdy sklep jest niezwykle dobrze zabezpieczony przed kradzieżami oraz włamaniami, niestety w współczesnych czasach owe wypadki zdarzają się nadzwyczaj raz za razem wiec właściciele takich nieruchomości muszą stać na baczności porządku i bezpieczeństwa w przeciwnym razie ktoś zdoła wykraść ich cenny towar a jednocześnie narazić na straty finansowe. Kradzież w polskim sklepie to coś nadzwyczaj w wielu przypadkach spotkane, wielu takich przestępców udaje się nadzwyczaj szybko złapać jednak niekiedy uciekają oni czy są po prostu niezauważeni przez system kamer przemysłowych czy także ochronę. Nowoczesne kamery przemysłowe zdołają podnieść poziom bezpieczeństwa, dzięki któremu w naszym sklepie nie będzie miała miejsca żadna kradzież zaś każda taka próba będzie stosownie prędko wyłapywana. Innowacyjne kamery przemysłowe ą montowane w większej ilości sklepów niż to miało miejsce dotychczas, przyjęło się, iż taki system ochrony w połączeniu z ochroną fizyczna ma zagwarantować całkowite bezpieczeństwo w sklepie. Prób kradzieży nigdy nie wyeliminujemy natomiast zdołamy starać się z nimi walczyć.

Kamera przemysłowa powinny zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich klientów a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia kradzieży. Owe kamery możemy założyć korzystając z usług firmy ochraniarskiej, jaka przejmie dozór nad takim sprzętem. Dzięki czemu będziemy zdołali obserwować co dzieje się na terenie prywatnego zakładu a także w jego obrębie. Kamery przemysłowe to cos co obecnie spotykane jest już w coraz to większej ilości sklepów oraz innych tego typu miejscach gdzie każdego dnia pojawia się sporo klientów. Raz za razem częściej możemy spotkać także atrapa kamery, jakie mogą odstraszyć niektórych przestępców, jacy zdołali by coś ukraść ze sklepu. Nie kosztuje to za wiele lecz może podnieść poziom bezpieczeństwa. Jeżeli jesteś posiadaczem sklepu lub jakiejś firmy usługowej to warto pomyśleć o tym aby zabezpieczyć miejsce swojej pracy. Na pewno nasi klienci poczują się bezpieczniej zaś nasza firma uzyska renomę dbającej o klientów. Kamery przydadzą się nam w wielu różnego rodzaju sytuacjach.

Każdego roku tysiące Polaków cierpią na problemy dotyczące skóry. Walka ze zmianami skórnymi, spowodowanymi atopowym zapaleniem skóry, opryszczką, egzemą oraz łuszczycą to niezwykle trudna i długa droga. Odpowiednia dieta oraz kremy dostępne w drogeriach przynoszą tylko chwilowe ukojenie skóry. W walce z tak trudnym przeciwnikiem potrzebne jest coś niezwykle mocnego i skutecznego.  Tylko Manuka Extra potrafi poradzić sobie z tak kłopotliwymi zmianami i pozwala cieszyć się życiem na nowo! Krem Psoridex działa na trzy sposoby: - pobudza komórki odpowiedzialne za odbudowę skóry, - nawilża i ujędrnia skórę, - zwalcza szkodliwe bakterie, wywołujące zmiany skórne. Działaniem tego kremu zszokowani są nawet lekarze, którzy uważają, że za tak spektakularne działanie odpowiedzialny jest głównie miód Manuka. Stosowanie Psoridex zgodnie z zaleceniami umożliwia uzyskanie wymarzonej cery w kilka tygodni. Używaj kremu Psoridex przynajmniej dwa razy dziennie i zobacz jak zmienia się Twoja skóra każdego dnia!

W jaki sposób działa miód Manuka?

Miód Manuka pozyskiwany jest z rzadkiego krzewu, rosnącego wyłącznie w Australii oraz na terenie Nowej Zelandii. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza m.in. Methyloglyoxalowi, czyli MGO, który posiada silne właściwości przeciwutleniające oraz antyseptyczne, poprzez co niezwykle szybko hamuje rozwój procesów zapalnych. Jest to substancja, która naturalnie występującym w miodzie, jednak tylko w przypadku miodu Manuka jej poziom jest ekstremalnie wysoki - wynosi od 30, aż do 800 mg na kilogram miodu! Nie dziwi więc fakt, że budzi on zainteresowanie wielu lekarzy oraz uczonych, którzy zgodnie nazywają Psoridex, eliksirem.

Jaki jest skład kremu Psoridex?

Skład kremu Psoridex jest całkowicie naturalny. Oprócz miodu Manuka, specyfik zawiera inne składniki aktywne, dzięki którym jest możliwe tak spektakularne działanie preparatu. Dodatek nagietka lekarskiego powoduje, że każda warstwa skóry ulega regeneracji. Dzięki niemu skóra jest elastyczna i jędrna jak nigdy wcześniej. Wyciąg z nagietka zapobiega również powstawaniu zmarszczek oraz nadmiernemu pozbywaniu się wody przez skórę twarzy. Wspomaga również działanie miodu Manuka, co sprawia, że jest on bardzo istotnym dodatkiem. Kolejnym, bardzo ważnym składnikiem jest D-panthenol. Dla niektórych bardziej powszechną nazwą jest prowitaminą B5. Stanowi znakomity opatrunek dla uszkodzonej skory. Zwiększa tempo regeneracji oraz gojenie się ran. Dzięki swym właściwościom, penetruje nawet głębokie warstwy tkanki skórnej, sprawiając, że skóra jest wyraźnie nawilżona i rozpromieniona. Dodatkowo leczy także poparzenia słoneczne oraz łagodzi nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i swędzenia skóry twarzy, które bardzo często towarzyszy problemom skórnym.

Jak działa krem Psoridex?

Dzięki innowacyjnej recepturze kremu oraz regularnemu jego stosowaniu, raz na zawsze uwolnisz się od problemów skórnych. Psoridex to jedyny specyfik, który działa na tak wielu płaszczyznach. Z Psoridex zniszczysz wszelkie drobnoustroje powodujące stany zapalne na Twej twarzy. Usuniesz wszelkie uszkodzenia oraz małe ranki już w początkowym stadium. Substancje zawarte w Psoridex zahamują rozwój procesów zapalnych! Oprócz tego, dogłębnie nawilżysz oraz odżywisz nawet najgłębsze warstwy skóry twarzy. W wyniku czego, Twoja skóra będzie o wiele szybciej się regenerować! Badania wykazują, że tylko stosowanie Psoridex zwiększa tempo regeneracji skóry o około 80 procent! W wyniku używania kremu Psoridex proces regeneracji będzie ciągły, a każda kolejna dawka tego specyfiku spotęguje jego dobroczynne działanie.  

Co twierdzą specjaliści o Psoridex?

Lekarze zgodnie potwierdzają skuteczność działania Psoridex. Jednym z nich, jest dr Nina Hardy, która uważa, że jest to jedyny krem dostępny na rynku, który wywiera tak dobroczynny wpływ na skórę naszej twarzy. Wspomina także, że jest on absolutnie bezpieczny i nie powoduje alergii. Unikalne składniki zawarte w kremie sprawiają, że każdego dnia skóra staje się bardziej gładka i promienna, co ma bezpośredni wpływ na samopoczucie pacjentów, którzy stają się bardziej pewni siebie i mają więcej energii do działania.

Opinie o kremie Psoridex

Alicja, 48 lat Całe lata opalania się na solarium odbiły piętno na mojej skórze. Straciła ona całkowicie swój dawny blask kilka lat temu. W tym roku doszły do tego problemy z egzemą. Nie mogłam sobie z tym poradzić. Codziennie spędzałam długie godziny na poszukiwaniu w sieci leku, który pomoże mi w walce o dawną cerę. Gdy tylko znalazłam krem Psoridex – nie zastanawiałam się ani chwili dłużej. Po otrzymaniu przesyłki rozpoczęłam aplikację. Po tygodniu problemy skórne wyraźnie się zmniejszyły, a ja znowu zaczęłam się uśmiechać. Polecam ten krem każdemu, kto chce odmienić swoje życie i zobaczyć w lustrze młodszą i zdrowszą wersję samego siebie.